Pojawienie się prefabrykowanych ścian betonowych sprawiło, że budowa domu trwa krócej. Są to bardzo trwałe konstrukcje, które niczym nie ustępują tradycyjnym ścianom, czyli murowanym. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Prefabrykacja jest nowoczesną technologią, która cieszy się dużą popularnością za granicą.

Poznaj zalety prefabrykowanych ścian betonowych

Jeśli ktoś chce skutecznie skrócić czas potrzebny na wzniesienie domu, to powinny zainteresować go prefabrykowane ściany betonowe. Możliwe staje się postawienie budynku w zaledwie 2 miesiące. Jest to wobec tego ogromna różnica w porównaniu z tradycyjnym budownictwem przy wykorzystaniu pustaków. Ściany powstają w fabryce, na plac budowy przywozi się już gotowe konstrukcje. Wystarczy je odpowiednio ze sobą połączyć i gotowe.

Do przygotowania ścian prefabrykowanych służą specjalne formy, które się ogrzewa, następnie pozostawia je dojrzewania betonu. Są one gotowe w zaledwie kilka dni. Oszczędność czasu dotyczy także wykończenia. Wynika to między innymi z tego, że prefabrykowane ściany są gładkie, więc nie wymagają dodatkowych prac. Można od razu przejść do ich pomalowania na preferowany kolor. Nie ma problemu z tym, aby były bez tynku.

Z czego powstają prefabrykowane ściany betonowe?

Do produkcji ścian prefabrykowanych używa się specjalnego betonu konstrukcyjnego, styrobetonu, keramzytobetonu. Można zastosować również specjalną mieszankę betonową ze szkłem lub polimerami. Użycie materiału ceramicznego przekłada się na zredukowanie wagi elementów konstrukcyjnych.

W przypadku ścian prefabrykowanych można mówić o dobrej izolacyjności termicznej i akustycznej. Są one odporne na działanie ognia. Istotne jest to, że do powstania konstrukcji prefabrykowanych sięga się wyłącznie po beton wysokiej klasy. Ma on konkretne parametry dotyczące nasiąkliwości.

Co warto wiedzieć o prefabrykowanych ścianach?

Prefabrykowane ściany mogą w całości zastąpić plastyczna ściany murowane. Do ich wznoszenia używa się ciężkiego sprzętu ze względu na ich duże wymiary, wagę sięgającą do kilkunastu tom. Charakterystyczne dla ścian prefabrykowanych jest to, że są one wzbogacone o specjalne uchwyty montażowe lub haki transportowe. Umożliwia to ich zaczepienie i podniesienie, po czym zamontowanie w odpowiednim miejscu.

Stawianiem prefabrykatów zajmują się oczywiście fachowcy. Są to doświadczeni specjaliści, którzy doskonale znają nowoczesną technologię. Prefabrykowane ściany mogą być jednowarstwowe lub wielowarstwowe, osłonowe, nośne lub działowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe.