Amortyzatory pełnią w każdym samochodzie bardzo ważną rolę: zapewniają stały kontakt kół z nawierzchnią drogi.Dzięki nim drgania są zniwelowane, a kierowca i pasażerowie mogą komfortowo podróżować. Niestety, o tym, jak ważną częścią mechanizmu są amortyzatory, przekonujemy się przeważnie dopiero wtedy, kiedy odmawiają posłuszeństwa. Kiedy należy wymienić tę część zawieszenia? Ile kosztuje wymiana amortyzatorów? Sprawdź!

Funkcje amortyzatorów

Jak wcześniej wspomnieliśmy, amortyzatory w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie stabilności, zniwelowanie drgań odczuwanych podczas prowadzenia samochodu (szczególnie po nierównej drodze), ograniczenie bujania, zapewnienie płynności jazdy, a nawet skrócenie drogi hamowania.  Warto mieć świadomość, że ta część zawieszenia oddziałuje również na inne elementy. Zepsute, zużyte amortyzatory obniżają funkcjonalność układu hamulcowego, systemu ABS i kontroli trakcji, opon, sprężyn.

Wymiana amortyzatorów: kiedy?

Jak możesz poznać, że wymiana amortyzatorów jest konieczna? Przede wszystkim, obserwuj swój samochód. Jeśli nadwozie buja się podczas jazdy po nierównej nawierzchni, opony zużywają się nierównomiernie, a droga hamowania się wydłużyła, przyjrzyj się amortyzatorom. Aby dowiedzieć się, w jakim są stanie, należy wybrać się ma stację diagnostyczną i przeprowadzić badanie. To, jak szybko zużyją się amortyzatory, zależy od wielu czynników, między innymi stylu jazdy i  stanu dróg, po jakich najczęściej jeździsz.

Ile kosztuje wymiana amortyzatorów?

Koszt usługi wymiany amortyzatorów waha się od 100 do 200 złotych za komplet na jedną oś. Jeśli będziesz korzystał z oryginalnych części, koszty znacząco wzrosną (nawet do kilku tysięcy złotych). Podczas wymiany amortyzatorów warto również wymienić osłony i odboje oraz sprawdzić stan sprężyn.