Nieudany tatuaż nie musi już dłużej spędzać Ci snu z powiek. Mimo że jest to teoretycznie trwała ozdoba skóry, to z pomocą nowoczesnych rozwiązań, można się jej pozbyć w ciągu kilku miesięcy. Laserowe usuwanie tatuażu to proces stopniowy i bardzo precyzyjny. Wymaga serii zabiegów, jednak po ich zakończeniu możliwy jest całkowity zanik pigmentu. Odpowiadamy na najczęstsze pytania na temat usuwania tatuażu laserem.

W jaki sposób laser usuwa tatuaż?

Do usuwania tatuażu służą głównie dwa rodzaje laserów – q-switched (starszego typu) oraz pikosekundowe (nowoczesna technologia). Specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi polecają do usuwania tatuażu szczególnie ten drugi typ. Laser pikosekundowy działa na większość pigmentów, również na tatuaże w kolorze żółtym czy czerwonym. Wysoka skuteczność tej technologii wynika z ultrakrótkiego czasu trwania impulsu. Laser pikosekundowy rozbija cząsteczki tuszu na mikroskopijne fragmenty, które bez problemu rozpoznawane są przez układ limfatyczny i usuwane z organizmu.

Laserowe usuwanie tatuażu wykonywane jest przez lekarza medycyny estetycznej. Sesja jest krótka i mało bolesna, zwykle nie wymaga zastosowania znieczulenia, ponieważ obszar skóry, na którym wykonywany jest zabieg, chłodzony jest zimnym powietrzem. Lekarz kieruje promień lasera wprost na tatuaż. W tym momencie rozpoczyna się proces stopniowego wchłaniania cząsteczek pigmentu. Dodatkowym efektem działania lasera jest poprawa jakości skóry w miejscu jego zastosowania. Ciało szybko się regeneruje, staje się gładkie i jędrne, pozbawione blizn i przebarwień. Już po pierwszej sesji można zauważyć wyraźne rozjaśnienie tatuażu. Z zabiegu na zabieg pigment staje się coraz mniej widoczny, aż w końcu znika całkowicie.

Ile potrzeba sesji, aby usunąć tatuaż w całości?

Dla uzyskania optymalnych efektów, czyli maksymalnego rozjaśnienia tatuażu, konieczne jest wykonanie serii zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Plan laseroterapii ustalany jest indywidualnie po konsultacji ze specjalistą. Po pierwszym zabiegu lekarz może ocenić, jak tatuaż reaguje na laser i na tej podstawie określić, ile mniej więcej zabiegów będzie potrzebnych, aby pozbyć się tatuażu.

Dzięki zastosowaniu technologii pikosekundowej liczba zabiegów potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu zdecydowanie się skraca (w porównaniu do technologii starszej generacji). Specjaliści laseroterapii wskazują, że w niektórych przypadkach wystarczyć mogą 3 zabiegi, jednak część posiadaczy tatuażu musi przygotować się na terapię składającą się z 10, a nawet więcej zabiegów.

Co wpływa na skuteczność laserowego usuwania tatuażu?

Efekty, jakie można osiągnąć podczas laseroterapii, zależą w dużej mierze od takich czynników, jak:

  • rodzaj użytego lasera – jak już wspomnieliśmy, najlepsze efekty przynoszą lasery pracujące w technologii pikosekundowej;
  • kolor tatuażu – chociaż laser pikosekundowy radzi sobie z prawie każdym odcieniem tatuażu, to najszybciej usuwa pigment czarny i granatowy (w przypadku kolorowych tatuaży terapia laserowa zwykle trwa dłużej);
  • wielkość tatuażu – tatuaże zajmujące dużą powierzchnię skóry usuwa się dłużej, niż niewielkie rysunki;
  • zagęszczenie tuszu – laser lepiej poradzi sobie z tatuażem „ażurowym” niż z całkowicie wypełnionym;
  • profesjonalizm wykonania tatuażu – amatorskie prace są często wykonane na różnych głębokościach, przez co laserowe usuwanie tatuażu jest utrudnione.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.