
Wiele osób uważa, że drzewko bonsai można pielęgnować wyłącznie w domu. Jest to oczywiście bardzo błędne myślenie, ponieważ do wyboru jest wiele gatunków drzewek, które doskonale poradzą sobie w naszej strefie klimatycznej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak powinna wyglądać pielęgnacja sosny bonsai.
Jakie wybrać stanowisko?
Sosna bonsai rozwijać będzie się prawidłowo tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiednie stanowisko i zadbamy o optymalne warunki glebowe. Doświadczeni ogrodnicy jako stanowisko polecają miejsce dość słoneczne lub pół zacienione.
Jeżeli sosna bonsai ustawiona będzie w cieniu to niestety pędy będą słabe i skarłowaciałe. Pamiętać należy również o tym, że krzewy i drzewka, które posadzone są w gruncie są bardzo wrażliwe na zmianę stanowiska. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie warto ich przesadzać. Jeżeli chodzi o strukturę oraz skład samego podłoża to należy je indywidualnie dopasować do gatunków poszczególnych roślin. Są gatunki, które potrzebują dodatku piasku i torfu. Są także odmiany, które zdecydowanie lepiej rosną w przepuszczalnych glebach próchnicznych.
Jak wygląda uprawa bonsai na otwartej przestrzeni?
Sosna bonsai nie musi być oczywiście kieszonkowego formatu. W sklepach ogrodniczych spotkać można gatunki, które po odpowiednim formowaniu mogą osiągnąć nawet wysokość trzech metrów. Swobodny rozwój będzie możliwy tylko wtedy, gdy przygotujemy odpowiednio dużo miejsca.
Ogrodowe bonsai można pielęgnować w dużym pojemniku. Kluczem do sukcesu jest to, aby na dnie donicy ustawić specjalną warstwę drenażową. Bardzo ważne jest także przykrycie bryły korzeniowej porządną ziemią ogrodową. Nie można zapominać również o systematycznym podlewaniu. Przez pierwsze miesiące warto zrezygnować z podcinania.
Podlewanie i nawożenie – co trzeba wiedzieć?
Pielęgnowanie sosny bonsai znacząco różni się od pielęgnowania zwykłych roślinek doniczkowych. Największa różnica jest wtedy, gdy bonsai zasadzony jest w małym i dość płaskim naczyniu. Wynika to oczywiście z tego, że ograniczone jest wówczas gromadzenie wody i pokarmu. Sosna bonsai powinna być podlewana regularnie za pomocą wody deszczowej. Wiele drzewek nie przepada za wapnem, dlatego też zrezygnować należy z twardej wody z wodociągów.
Jeżeli chodzi o nawożenie to podstawowym składnikiem powinien być azot, fosfor oraz potas. Nawóz jak powszechnie wiadomo dobieramy nie tylko do gatunku drzewa, ale również do pory roku. W sezonie wiosennym warto skorzystać z dobrodziejstwa ściółki zmieszanej z kompostem.
Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.