
Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest przewiezienie auta na lawecie. Dziś nie jest to duży problem, gdyż na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących wynajem lawet. Inną kwestią jest sposób transportu auta na lawecie. Musi on odbywać się zgodnie z konkretnymi zasadami, w tym oczywiście zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Samochód podczas transportu nie może zostać uszkodzony, ani tym bardziej nie może się z lawety zsunąć. Jak zatem prawidłowo przewozić samochód na lawecie?
Wjazd autem na lawetę
Jedną z najważniejszych rzeczy przy transporcie samochodu na lawecie jest jego odpowiednie zamocowanie. Dobrze jeśli przy mocowaniu auta skorzystać można z pomocy drugiej strony. W momencie kiedy będzie się wjeżdżać autem na lawetę druga osoba może instruować i wskazywać czy na pewno wjeżdża się prosto czy może trzeba lekko skręcić w jedną lub w drugą stronę. Podobnie jest w przypadku kiedy auto znajdzie się na lawecie. Druga osoba może podpowiedzieć czy jeszcze podjechać czy już się zatrzymać. Oczywiście pomoc drugiej osoby nie jest konieczna. Na lawetę można wjechać samodzielnie. Pamiętać tylko trzeba o ostrożności. Ważne jest, aby wjeżdżając na lawetę najechać tą osią, nad którą znajduje się silnik. Obecnie w zdecydowanej większości samochodów osobowych silnik znajduje się z przodu. Zatem autem na lawetę wjechać trzeba przodem. Dzięki temu przód lawet będzie odpowiednio dociążony.
Mocowanie pojazdu na lawecie
Pasy mocujące założone powinny być minimum na trzy koła samochodu. Najlepiej jednak zamocować je na czterech. Dzięki temu można mieć pewność, że zabezpieczenie będzie naprawdę stabilne. Wszystkie klamry pasów muszą być dokładnie zamknięte. Jest to ogromnie ważne. W przypadku gdyby któraś klamra nie była dokładnie zamknięta mogłoby dojść do poluzowania całego mocowania. To z kolei mogłoby doprowadzić do poruszania się samochodu na lawecie. Taka sytuacja mogłoby być bardzo niebezpieczna. Po pierwsze, prowadzenie lawety byłoby utrudnione. Po drugie, mogłoby dojść do uszkodzenia samochodu. I po trzecie, istniałoby niebezpieczeństwo, że auto mogłoby się zsunąć z lawety. Innymi słowy, sposób zabezpieczenia samochodu na lawecie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierującego lawetą, jak i innych uczestników ruchu. Wiedzieć trzeba, że sposób mocowania auta na lawecie regulują konkretne przepisy prawne. Przede wszystkim przepisy mówią o tym, że rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego. Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie sprawności działania hamulca najazdowego oraz oświetlenia. I rzecz najważniejsza. Używana na lawecie pasy mocujące muszą posiadać odpowiednią homologację.
Przewóz samochodu na lawecie
Samochód na lawecie przewozić trzeba przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do wszelkich ograniczeń prędkości. W przypadku dróg jednojezdniowych maksymalna prędkość nie może przekroczyć 70 km/h. Jeśli natomiast chodzi o drogi dwujezdniowe, drogi ekspresowe i autostrady to prędkość maksymalna wynosi 80 km/h. Pamiętać także trzeba, że od tego jaki samochód przewozi się na lawecie zależeć będzie jakie trzeba posiadać prawo jazdy. Jeśli przewożony jest samochód osobowy, a dopuszczalna masa całkowita nie jest większa niż 3,5 tony to wystarczy posiadać prawo jazdy kat. B. W przypadku kiedy dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony to kierowca lawety posiadać musi prawo jazdy B+E. Nie każdy zatem pojazd będzie można przetransportować na lawecie posiadając wyłącznie prawo jazdy kategorii B.
Źródło: holowanie.zgorzelec.pl oraz Auto pomoc drogowa Poznań