
Konieczność jazdy w dzień na światłach mijania wymusiła na producentach i kierowcach szukanie rozwiązań, które skutecznie obniżyłyby związane z tym koszty. Niestety wymóg ten przyczynia się do większego wyeksploatowania poszczególnych podzespołów samochodu, a także do większego zużycia paliwa. W ten sposób na rynku pojawiły się światła do jazdy dziennej, określane także jako światła DRL. Czy rozwiązały one wszystkie problemy? Czy warto zainstalować tego typu oświetlenie w swoim samochodzie?
Zalety świateł do jazdy dziennej
Niezaprzeczalnie światła do jazdy dziennej oparte na technologii LED w znaczącym stopniu obniżyły zarówno koszty związane ze zużyciem samych żarówek oraz zasilających je podzespołów, jak i zmniejszyły wynikające z tego tytułu zużycie paliwa. Są one zatem rozwiązaniem jak najbardziej opłacalnym. Warto tutaj bowiem zaznaczyć, że jazda na światłach mijania angażuje praktycznie całe oświetlenie zewnętrzne auta, ponieważ automatycznie włączają się również światła pozycyjne (przednie i tylne). Tym samym wszystkie żarówki samochodowe są narażone na zwiększone zużycie i generowane jest duże obciążenie energetyczne dla alternatora i akumulatora.
Pamiętać trzeba jednak o tym, że oświetlenie do jazdy dziennej może być użytkowane tylko i wyłącznie w ciągu dnia i przy dobrej przejrzystości powietrza.
Światła DRL okazały się tak dobrym rozwiązaniem, że dzisiaj praktycznie wszystkie samochody produkowane na rynek europejski posiadają fabrycznie montowane oświetlenie do jazdy dziennej. Co jednak z autami starszymi, które nie mają tego typu świateł? Czy one także mogą skorzystać z zalet świateł DRL?
Światła do jazdy dziennej
Prawo dopuszcza montaż świateł do jazdy dziennej w samochodach, które fabrycznie nie posiadają tego typu wyposażenia. Przy czym sposób montażu oraz rodzaj świateł DRL, jakie mogą zostać użyte, jest dokładnie określony przez prawo. Przede wszystkim oświetlenie do jazdy dziennej montowane w samochodzie musi posiadać homologację. W innym przypadku poruszanie się pojazdem zaopatrzonym w światła bez homologacji grozi mandatem. A w razie kolizji, nawet jeśli doszło do niej nie z naszej winy, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia.
Informacje o homologacji świateł do jazdy dziennej podawane są jako oznakowanie na samych światłach. Również w opisie produktu powinna być adnotacja, czy oferowane światła do jazdy dziennej spełniają wymogi prawne i mogą być używane zamiast świateł mijania. Światła do jazdy dziennej z homologacją znajdziesz w internetowym sklepie iParts.pl, gdzie oferowane są produkty najlepszych producentów. Wiele osób zastanawia się również nad tym, czy montaż takich świateł jest prosty i czy można przeprowadzić go samodzielnie. Jak to zatem wygląda w praktyce?
Jak zamontować światła do jazdy dziennej w swoim aucie
Kupując markowe oświetlenie do jazdy dziennej, możemy liczyć również na szczegółową instrukcję montażu. I naprawdę warto ją dokładnie przeczytać jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań. Instalacja tego typu oświetlenia może wymagać nieco ingerencji w maskownicę samochodu (np. wycięcie niewielkiego otworu), chociaż zależy to również od obudowy samych świateł. Czasami wystarczy jedynie przykręcić je do maskownicy za pomocą wkrętarki.